Strona o JavaScript


Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość obrazu – jeden z parametrów trybu wyświetlania. Określa liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora, a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Rozdzielczość w poziomie składa się z pionowych linii, natomiast w pionie z poziomych linii.

PROPORCJE i FORMAT OBRAZU.
 
Proporcją obrazu określamy stosunek długości jednego boku (najczęściej dłuższego) do drugiego (najczęściej krótszego). Wyraża się on stosunkiem liczb  np. 3:2, 4:3 lub 16:9.
Małoobrazkowy film fotograficzny o rozmiarze klatki 24 na 36 mm ma proporcję 3:2 (popularna pełna klatka - z ang. FF: Full Frame) Podobnie jest w lustrzankach cyfrowych Canona, Nikona czy Pentaxa. Natomiast inne firmy jak Olympus i duża część cyfrowych kompaktów używa formatu 4:3. Podobny format stosowany jest w ekranach monitorów komputerowych, gdzie spotykamy się z rozdzielczościami np. 800x600, 1280x960 czy 1600x1200 (głównie starsze modele, gdyż obecne preferują FHD: 1920x1080). Panuje więc ciągła niezgodność co do jednolitego standardu w tym temacie. Ewoluuje on też ze względu na rozwój technologii - choćby telewizyjnej i projekcyjnej (monitory, projektory, kina) - gdzie pojawiają się większe rozdzielczości i także inne formaty. FORMAT OBRAZU  ponieważ MATRYCA i EKRAN ma kształt prostokąta, wymiary wyświetlanego obrazu wyrażone są ilorazem jego długości do wysokości. Tak określamy rozdzielczość np. Matrycy w punktach (np. 18 mln) lub jej rozmiar w milimetrach (np. 24x36 mm)  Natomiast stosunek dłuższego boku do krótszego określamy mianem: PROPORCJI OBRAZU.  W fotografii najczęściej występują proporcje:  ⦁ 3 x 2 ⦁ 4 x 3 ⦁ 16 x 9 ⦁ i inne np. dla średniego formatu

Wielkość pojedynczego piksela w zależności od rozdzielczości obrazu
zdjecie pixela
Rozdzielczości HDTV

⦁ HD Ready - 720i / 720p — 1280×720 pikseli (1 milion pikseli)

⦁ Full HD - 1080i / 1080p — 1920×1080 pikseli (ponad 2 miliony pikseli). Ultra HD - znany również jako UHD,

⦁ Ultra HD Television, UHDTV czy Super Hi-Vision – oznacza kolejny krok po Full HD i odnosi się do rozdzielczości wynoszącej dokładnie 3840 x 2160 pikseli (2 x 1920 i 2 x 1080).

⦁ 4K – sposób kodowania obrazu cyfrowego wykorzystywanego w przemyśle filmowym. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. Rozdzielczość 4K odpowiada rozdzielczości taśmy filmowej 35 mm.

Przykładowe rozdzielczości: 4K - 4096×2304 (16:9) 4K - 4096×2048 (2:1)

Wykonanie filmów przeznaczonych do emisji w internecie, telewizji oraz na telebimach.

Nasza oferta obejmuje: - filmy reklamowe - filmy szkoleniowe oraz instruktażowe - prezentacje firm oraz produktów

W ramach współpracy zapewniamy: - opracowanie scenariusza, - realizację zdjęć, - dobór podkładu muzycznego oraz lektora, - montaż, - animacje 2D, - przygotowanie gotowego produktu w odpowiednim formacie.

Jak sprawdzić jaką rozdzielczość ma zdjęcie?

Najprościej jest kliknąć na zdjęcie prawym klawiszem myszy i wybrać z listy ostatnią pozycję właściwości, następnie wejść w szczegóły i tam znajdują się wszystkie informacje dotyczące naszego zdjęcia. Kolejnych sposobem na sprawdzenie rozdzielczości zdjęcia jest otworzenie go w jakimkolwiek programie do obróbki grafiki. Nie musi to być profesjonalny program, wystarczy dostępny na każdym komputerze Paint. Podobnie jak przy pierwszym sposobie klikamy na zdjęcie prawym klawiszem myszy z tym, że wybieramy opcję otwórz za pomocą, następnie wybieramy z listy program Paint. Kiedy zdjęcie nam się otworzy przechodzimy do głównego menu, gdzie w lewym górnym rogu i z rozwiniętej listy wybieramy opcję właściwości. W tym miejscu także widzimy wszystkie istotne informacje o naszym zdjęciu.
Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia?

Light Image Resizer

Jednym ze sposobów, aby zmienić rozdzielczość zdjęcia jest zainstalowanie programu Light Image Resizer. Możesz korzystać z niego bez żadnych opłat. Korzystanie z tego programu nie sprawia trudności. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybrane zdjęcie a następnie wybrać opcję Light Image Resizer. Następnie możemy korzystać z kilku wybranych profilów standardowej rozdzielczości, np. 640x480 czy 800x600 (takie rozdzielczości są najlepsze do gdy chcemy umieścić zdjęcie w Internecie). Możemy też ręcznie wpisać wartość rozdzielczości jaka nam odpowiada a następnie zatwierdzić wybór. Po zatwierdzeniu pojawi się kopia zdjęcia ze zmienioną rozdzielczością.

Photoshop

Drugi sposób wymaga posiadania zainstalowanego programu Photoshop na komputerze. Wybieramy Plik -> Otwórz i otwieramy wybrane zdjęcie. Następnie Obrazek -> Wielkość obrazka. Tutaj możemy wpisywać rozmiar zdjęcia nie tylko w pikselach, ale także w centymetrach, calach, procentach, minimetrach, punktach itd. Wszystko zależy od tego jaką skalę wybierzemy. W polu Rozdzielczość zalecam wpisanie wartości 300pikseli/cal. Jest to standardowa wartość na której pracują wszystkie laboratoria fotograficzne. Jeśli na przykład chcemy zanieść zdjęcia do wywołania i mają być one w formacie 10x15, warto zmienić ich rozmiar właśnie tym sposobem. Dzięki temu będziesz posiadał dostosowane zdjęcia po Twojej myśli (wielu fotografów, którzy otrzymują niedopasowane rozmiarowo zdjęcia, po prostu ucinają część kadru). Aby tego uniknąć – zajmij się wcześniej rozmiarem zdjęć do wywołania.

Paint

Rozdzielczość pliku graficznego możesz także zmienić w popularnym programie Paint. Wybierasz Plik -> Otwórz otwierając swoje zdjęcie. Potem wybierasz opcję Obraz -> Atrybuty (tą opcję możesz również uruchomić za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+ E). Wybierasz skalę (cale, centymetry, piksele) a następnie wpisujesz odpowiednią rozdzielczość. Aby zatwierdzić operację naciśnij przycisk OK. Jeśli chcesz zachować oryginał zdjęcia- pracuj na kopii, ponieważ program Paint nie tworzy drugiej kopii ze zmienionymi parametrami. Po ukończonej pracy nie zapomnij wprowadzić zmian, ponieważ efekty długiej pracy można łatwo stracić przez swoją nieuwagę.