Strona o JavaScript

Urządzenia drukujące


Drukarka atramentowa

Drukarka wykorzystująca do druku tusz (barwnikowy lub pigmentowy), poprzez wystrzeliwanie malutkich kropel środka barwiącego przez mikroskopijne dysze wykonane w głowicy drukarki przechodzącej nad elementem zadrukowywanym. Rozdzielczość drukarek atramentowych Sięga nawet 9600 x 2400 dpi. Wysokie parametry tych urządzeń wynikają z ograniczonej ilości kolorowych atramentów. Odwzorowanie jednego barwnego piksela może wymagać nadrukowania więcej niż jednej kropki. Do drukowania tekstu wystarczy rozdzielczość 600 x 600 dpi. Z kolei do zdjęć i szczegółowych dokumentów optymalnym wyborem będzie 1200 x 1200 dpi. Im większa rozdzielczość, tym więcej barw na wydruku oraz płynniejsze przejścia pomiędzy kolorami.

Drukarka laserowa Rodzaj drukarki wykorzystującej w procesie drukowania światło lasera lub diod LED, w celu naelektryzowania bębna światłoczułego w ten sposób, aby naniósł on odpowiednią ilość tonera z zasobnika na drukowaną powierzchnię, który po utrwaleniu w podwyższonej temperaturze utworzy wydruk. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, a druk jest zwykle wodoodporny i o dużej trwałości. Ogólnie tego typu drukarki można podzielić na kolorowe, wykorzystujące przeważnie 4 różne tonery CMYK, i monochromatyczne – używające wyłącznie jednego, czarnego tonera. Rozdzielczość drukarek laserowych Kolorowe i monochromatyczne drukarki laserowe oferują rozdzielczość sięgającą 2400 x 600 dpi. To zdecydowanie mniej od urządzeń atramentowych. Takie wartości są jednak wystarczające w przypadku monochromatycznego druku laserowego. Wysokiej jakości tekst uzyskamy już na urządzeniu o rozdzielczości 600 x 600 dpi. Kolorowa drukarka laserowa nie nadaje się do drukowania zdjęć, ale sprawdzi się w przypadku plakatów i wizytówek, głównie dzięki wysokiej odporności wydruków na czynniki atmosferyczne.

Drukarka termosublimacyjna lub sublimacyjna Typ drukarki wykorzystujący ciepło do przenoszenia barwnika na określony nośnik druku. Nazwę tej drukarki określono wpierw jako „termosublimacyjna”, gdyż uważano, że barwnik przechodził ze stanu stałego do gazowego z pominięciem stanu ciekłego. Jak się później okazało, takie rozumienie zachodzących procesów było nieprawidłowe. Od tego momentu proces ten jest czasami określany jako dyfuzja barwnika, lecz pomimo tego nazwa drukarki nie została zmieniona. Rozdzielczość drukarek sublimacyjnych Drukarki sublimacyjne mogą odwzorować jeden barwny piksel za pomocą jednej kropki. W tym przypadku niskie rozdzielczości tych urządzeń wcale nie oznaczają gorszych rezultatów. Drukarka sublimacyjna o rozdzielczości 300 x 300 dpi jest w stanie wydrukować zdjęcie o prawdziwie fotograficznej jakości.

Ploter Komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Plotery są również używane do kreślenia map. Ploterów używają głównie graficy komputerowi, poligrafowie i architekci. Wyróżnia się następujące rodzaje ploterów: ze względu na prowadzenie papieru: ploter płaski ploter bębnowy ze względu na zastosowanie: nanoszące obraz ploter atramentowy ploter solwentowy ploter kreślący ploter laserowy ploter grawerujący ploter tnący ploter pisakowy

Kserokopiarka Urządzenie umożliwiające tworzenie kopii dokumentów i dwuwymiarowych elementów graficznych.

Telefaks, faks, fax Usługa symilograficzna dla abonentów, polegająca na przesyłaniu wiadomości w postaci obrazów nieruchomych pomiędzy aparatami symilograficznymi, nazywanymi telekopiarkami, telefaksami lub faksami, realizowana za pośrednictwem łączy telefonicznych z komutacją automatyczną. Początki rozwoju telefaksu przypadają na koniec lat 70. Istnieje kilka norm komunikacji pomiędzy telefaksami; najczęściej jest używana norma analogowa G3 (14400 bit/s), jest też norma cyfrowa G4 (64000 bit/s) dla łączy ISDN. Telefaks umożliwia przesyłanie na odległość tekstu drukowanego, fotografii, map, rysunków, a nawet pisma odręcznego za pośrednictwem linii telefonicznej. Czynność przesyłania wiadomości nazywa się telekopiowaniem lub faksowaniem. Oryginalna strona zawierająca tekst, grafikę i inne obrazy jest skanowana i odczytywana, a jej obraz zamieniany na impulsy elektroniczne. Impulsy te przesyłane są zwykłą linią telefoniczną lub łączami mikrofalowymi do stacji odbiorczej. W stacji tej sygnały elektryczne zmieniane są ponownie na obraz, który następnie drukowany jest na papierze i określany jako telekopia, faks (lub fax). Niektóre telefaksy mogą zbierać dane w postaci tekstu lub obrazu bezpośrednio z komputera i przekazywać je do innego urządzenia bez przenoszenia ich na papier. Wydawcy i biznesmeni używali telefaksów do przesyłania informacji szybciej niż pocztą tradycyjną (poczta elektroniczna wtedy jeszcze nie istniała albo była w powijakach). Wydawcy gazet korzystali z nich do szybkiego uzyskania aktualnego serwisu zdjęciowego zza oceanu. Prognostycy pogody używali telefaksów do odbioru zdjęć wykonanych przez satelity z orbity okołoziemskiej.

Drukarki igłowe Głośne, niezbyt szybkie urządzenia drukujące używające kaset ze wkładami nylonowymi, to właśnie drukarki igłowe. Kiedyś najbardziej popularny rodzaj drukarek komputerowych, dziś już rzadko spotykane, używane głównie do wydruku faktur i dokumentów z kopią. To dlatego druk igłowy jest dalej stosowany przy wystawianiu dokumentów czy w kasach fiskalnych popularnych producentów. W dużym uproszczeniu drukarka igłowa składa się się z 3 elementów, głowicy dziewięcio- lub dwudziestocztero-igłowej, kasety lub taśmy barwiącej z wkładem nylonowym, oraz nośnika czyli papieru. Podczas wydruku igły z głowicy uderzają w taśmę barwiącą, odciskając na papierze pojedyncze punkty które układają się w znaki. To właśnie ten mechanizm działania drukarek igłowych powoduje że są one tak głośne. Zastosowanie druku igłowego Druk igłowy, czy też mozaikowy stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest trwały wydruk a jednocześnie niezbyt wysokie koszta eksploatacji. Technologie druku igłowego można spotkać w takich urządzeniach jak: kasy i drukarki fiskalne różnego rodzaju automaty, w tym bankomaty, wpłatomaty kasowniki, parkomaty, czasomierze, i inne rejestratory komputerowe drukarki igłowe pralnie (wydruk odporny na wywabianie) fotolaby i minilaby (kasety ze specjalnym kwasoodpornym tuszem) różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, liczniki, wagi. W niektórych z wymienionych wyżej przypadkach, druk igłowy wypierany jest przez druk termo-transferowy, choćby w bankomatach czy niektórych kasach fiskalnych, ale mimo wszystko drukarki igłowe nie wyjdą z użytku jeszcze przez jakiś czas.